#1 Dzisiaj

Dawid

Administrator

5665548
Zarejestrowany: 2009-05-30
Posty: 15
WWW

Choroby ryb akwariowych

Ichtioftirioza:
Czyli ospa rybia jest powodowana przez pierwotniaka o nazwie kulorzęsek (Ichthyophthirius multifillis) i jest chyba najczęstszą chorobą ryb występujące głównie w nowo założonych akwariach, lub po zmianie wody. Jest łatwo rozpoznawalna, objawem sš drobne białawe punkty na płetwach i ciele zarażonych ryb (podobne do pęcherzyków powietrza). Leczenie nie jest zbyt trudne w dzisiejszych czasach, bez trudu można kupić preparaty w sklepach zoologicznych (służące do leczenia tej choroby). Ospa wymaga kilkudniowego leczenia w zbiorniku ogólnym lub przez zastosowanie
kąpieli długotrwałych w oddzielnym zbiorniku np. podczas kwarantanny nowo zakupionych ryb.

Ichtiosporidioza:
Jest to choroba powodowana przez grzyb: Ichthyospsridium hoferi. Atakuje on narządy wewnętrzne i tkanki ryb. Choroba objawia się sklejeniem płetw, utratą płetwy ogonowej ,obrzękiem skrzel, czarnymi plamami na skórze, nastroszeniem łusek. Ryby leżą na dnie lub poruszają się skokami. Choroba ta nie jest niestety uleczalna. Należy zmniejszyć obsadę ryb i zapewnić im optymalne warunki. Ryby w zawansowanym stadium choroby wyłowić.

Mykobakterioza:
Wynika ona z osłabienia ryb. Wtedy też są one atakowane przez bakterie: Mycobacterium. Osłabienie ryb spowodowane może być przez jednostronne żywienie, przegęszczenia obsady ryb, braku odpowiedniego oświetlenia. Objawy to chudniecie ryb, brak apetytu, wytrzeszcz oczu, wypadanie łusek i bledniecie kolorów. Choroba ta nie jest uleczalna. Musimy jedynie zapewnić rybom odpowiednie warunki chowu. Dostosowujemy temperaturę, wprowadzamy rożne rodzaje pożywnego pokarmu, zapewniamy półdobowe oświetlenie zbiornika.

Oodinoza:
Zwana chorobą aksamitną. Wywołują ją pierwotniaki z rodzaju: Oodininium. Objawia się żółtawymi punkcikami na ciele ryb. Punkty te są jednak dużo mniejsze niż w przypadku ospy rybiej i nadają aksamitny wygląd skórze ryb. W czasie leczenia zaleca się zacienienia akwarium gdyż powodujące chorobę pierwotniaki zawierają chlorofil potrzebujący światła.

Pleśniawka:
Podobne do waty, pierzaste kłębki na ciele ryb są objawem właśnie tej choroby, wywoływaną przez grzyby z rodzaju: Saprolegnia. Na pleśniawkę chorują ryby o uszkodzonej skórze lub zarażone pasożytami. Chorobę tę można z powodzeniem leczyć za pomocą leków dostępnych w sklepach zoologicznych. Należy jednak znaleźć jej przyczynę i postarać się ją usunąć.

Pozwolę sobie uzupełnić tekst o kolejne choroby:

DZIURAWICA
PRZYCZYNA: Wiciowce Hexamita symphysodoni.
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Stres, zła jakość wody, brak odpowiedniej ilości witamin w pokarmie (awitaminoza żywieniowa) w tym głównie witaminy C. Dotyka głównie paletki, pielęgnice i ryby słonowodne.
SKUTKI: W przypadku braku leczenia wywołuje zniekształcenia ciała lub śmierć rybki.
OBJAWY: Na głowie oraz wzdłuż linii bocznej rybki rozwijają się otwarte ubytki skóry i mięśni.
LECZENIE: 1) Sprawdzić za pomocą testów jakość wody i zoptymalizować ewentualne rozbieżności pomiędzy parametrami wody i wymaganymi przez hodowany gatunek; 2) zredukować stres do minimum; 3) zmienić dietę rybek na karmę bogatą w witaminy, zwłaszcza w witaminę C. 4) Nie
wolno dopuścić do powstania gnijących i powiększających się ran. Ranki i ubytki stają się często siedliskiem bakterii i grzybów chorobotwórczych. Są podatne na wszelkie infekcje, dlatego też należy przemywać chore miejsca r-rem rivanolu 100 mg /100 ml, lub też poddać rybkę kąpieli w r-rze tetracykliny (antybiotyk) 5 mg /1L czas kąpieli 4 dni. Po kuracji wodę należy przefiltrować przez węgiel aktywny.
UWAGI: Rybki hodowane w akwariach z bogatą roślinnością rzadko zapadają na tę chorobę.

EXOPHTHALMIA
PRZYCZYNA: Drobnoustroje chorobotwórcze (bakterie, wirusy, grzyby).
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Najczęściej atakuje osobniki stare.
SKUTKI: W większości przypadków zgon rybki.
OBJAWY: Silna opuchlizna oka/ oczu.
LECZENIE: Zastosować wodny r-r siarczanu miedzi lub gotowe preparaty.
UWAGI: Choroba trudna do wyleczenia.

FLEXIBAKTERIOZA, choroba bawełniana
PRZYCZYNA: Bakterie Chondrococus columnaris.
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Złe warunki hodowlane, które powodują namnażanie się bakterii i rozwój choroby; stres i gwałtowne zmiany środowiska życia rybki; może być przeniesiona wraz z zarażonymi rybkami, ślimakami i roślinkami.
PRZEBIEG: Choroba rozwija się nie tylko na skórze, ale również na skrzelach i wewnątrz organizmu rybki.
OBJAWY: Białe kępki wokół pyska i białe plamy na ciele rybki, odpadające łuski, przekrwione plamy w miejscach zapalnych.
LECZENIE: We wczesnych stadiach stosujemy kąpiele krótkotrwałe w r-rze:
- trypaflaviny: 3 kąpiele czas kąpieli 8 godzin
- chloromycetyny: 40mg /1L czas kąpieli 10-20 godzin
W zaawansowanych stadiach choroby należy rybkę uśmiercić, a reszcie obsady poprawić warunki oraz zastosować odkażalnik.
UWAGI: Po leczeniu należy zastosować preparat witaminowo-mineralny.

KAPILARIOZA
PRZYCZYNA: Nicienie.
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Szczególnie podatne są skalary i dyskowce, oraz rybki żyworodne np. gupiki.
PRZEBIEG: Nicienie pasożytujące w przewodzie pokarmowym rybki prowadzą do uszkodzenia śluzówki jelita.
SKUTKI: Padnięcie rybki w skutek wycieńczenia.
OBJAWY: Brak apetytu, chudnięcie, nitkowate, śluzowate odchody.
LECZENIE: Stosujemy kąpiel długotrwałą w głównym zbiorniku w r-rze Capifosu (Zoolek) wg zaleceń producenta. Następnie po 4-5 dniach robimy dużą podmianę wody, resztę filtrujemy przez węgiel aktywny. Można zastosować również inny gotowy preparat - Discus Sept firmy Tropical.
UWAGI: Capifos jest lekiem bardzo kontrowersyjnym, nie zaleca się stosowania go przy zbrojnikach.


KATARAKTA (ślepota)
PRZYCZYNA: Wywołują ją larwy przywry Diplostomum
PRZEBIEG: Jedna z form cyklu rozwojowego robaka (tzw. cerkaria) wnika do naczyń krwionośnych rybki poprzez skórę, a następnie przedostaje się do oka, powodując ślepotę.
SKUTKI: U dużych i silnych ryb - ślepota, słabsze giną na skutek zatkania naczyń krwionośnych.
OBJAWY: Zbielenie lub zmętnienie soczewki oka, pod mikroskopem (jak ktoś posiada) można zobaczyć larwy przywry.
LECZENIE: Brak

MARTWICA PŁETW
PRZYCZYNA: Bakterie, grzyby chorobotwórcze.
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Często atakuje rybki o długich, weloniastych płetwach lub o silnej pigmentacji. Choroba często poprzedzona jest uszkodzeniami lub zranieniami mechanicznymi (otarcia, obgryzienia, uszkodzenia od siatki). Może także być wywołana złą jakością wody, zbyt niską temperatutą, złą dietą.
OBJAWY: Płetwy rybki początkowo bieleją, następnie całkowicie obumierają, są krótsze, wystrzępione, zniszczone. Ruchy mogą być kołyszące, występuje brak apetytu.
LECZENIE: Stosujemy kąpiel długotrwałą w ogólnym zbiorniku z gotowego preparatu, np. MFC (Tropical), po tygodniu kurację powtarzamy. Można również zastosować kąpiel krótkotrwałą w osobnym zbiorniku w r-rze:
- zieleni malachitowej
- błękitu metylowego
- odkażalnika (akryflawina, trypaflawina) czas kąpieli ok. 5 godzin
W przypadku martwicy o podłożu grzybiczym (charakterystyczne białawe kłaczki) u większych ryb można przetrzeć ślady grzyba wacikiem zanurzonym w r-rze zieleni malachitowej. Można również zastosować gotowe preparaty przeciwgrzybicze.
Należy poprawić jakość wody w zbiorniku ogólnym, zrobić podmianę (ok. 25 %). Konieczne jest również zastosowanie odkażalnika.
UWAGI: Podczas stosowania kąpieli krótkotrwałych należy silnie napowietrzać zbiornik.

MIKROSPORIDIOZA, choroba neonowa
PRZYCZYNA: Sporowiec Plistophora hyphessobryconis.
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Dotyka nieliczne gatunki ryb, w tym głównie neony, bystrzyki, zwinniki. Inne gatunki mogą być nosicielami choroby.
PRZEBIEG: Zarażenie następuje drogą pokarmową (poprzez zarażony pokarm, kontakt z kałem ryby zarażonej lub nosiciela, przez żwir lub roślinki). Spory, które przedostaną się do układu pokarmowego rybki przytwierdzają się do nabłonka jelitowego. Zarodek, który wydostaje się ze spory i przenika do krwiobiegu, a stamtąd do komórek ciała, gdzie przechodzi szereg przeobrażeń i rozmnaża się.
SKUTKI: Sporowiec tamuje przepływ krwi, co doprowadza do porażenia mięśni. Następuje śmierć rybki, w przypadku nie leczenia - całej obsady; może również nastąpić przeniesienie choroby przez inne rybki do nowego zbiornika (nosiciele).
OBJAWY: Plamiste rozjaśnienia na skórze, zmatowienie świecących pasów (u neonów Innesa). Rybki często pływają głową w dół, a ich kręgosłup wykrzywia się. Mają postrzępione płetwy, są wychudzone, mogą nie przyjmować pokarmu.
LECZENIE: Uśmiercić chore rybki, dokładnie zdezynfekować cały sprzęt, żwirek wyrzucić, roślinki spalić. Można spróbować dezynfekcji roślin w lekko czerwonym roztworze nadmanganianu potasu. Osobniki podejrzane o nosicielstwo przenieść do osobnego akwa.
UWAGI: Jest to choroba wyłącznie akwaryjna.

PIERWOTNIAKI PASOŻYTNICZE
PRZYCZYNA: Pierwotniaki Chilodonella, Cyclochataeta, Costia, Trichodina pasożytujące na skórze i skrzelach rybki.
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Dostają się do akwarium wraz z rybami krajowymi, rzadziej z pokarmem; występuje często wśród ryb welonowych.
SKUTKI: Trudności w oddychaniu, swędzenie naskórka, padnięcie młodego narybku, rybki giną z powodu zniszczenia skrzeli.
OBJAWY: Rybki mają posklejane płetwy, ocierają się o różne przedmioty. Kolory są wyblakłe w skutek nadmiernego wydzielania śluzu, często pojawiają się niebiesko-białe zmętnienia skóry, czasem skóra strzępi się nitkowato. W dalszych stadiach choroby na skrzelach pojawiają się błękitnawe rozjaśnienia. Rybki mimo choroby i osłabienia spowodowanego utrudnionym oddychaniem mogą jeść i rosnąć.
LECZENIE: stosujemy kąpiel krótkotrwałą w odkażalniku, np. w r-rze:
- soli akwarystycznej: 10 - 15 g /1L czas kąpieli ok. 20 min
- nadmanganianie potasu: 1g /10L czas kąpieli ok. 5 min
- akryflawinie/ trypaflawinie
- rivalnolu: 1g /50L
- wody utlenionej: 3% 10 cm3 /10L wody
- zieleni malachitowej: 0,05 mg /1L czas kąpieli 12 godzin, temp 28*C
lub długotrwałej w gotowym preparacie np. FMC, MFC 2000 (Tropical)
UWAGI: Choroba jest bardzo zaraźliwa. Pasożyty są ściśle związane z żywicielem, bez niego giną do kilkunastu dni. Skutecznie wyniszcza je również temp >30*C. W wypadku nawrotu choroby należy zastosować nie używany wcześniej lek w zwiększonej dawce (do 50%)

POSOCZNICA
PRZYCZYNA: Bakterie Pseudomonas punctata.
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Zapadają na nią ryby stare lub osłabione; przebywające długi czas w złych warunkach hodowlanych, przekarmiane, zwłaszcza pokarmem tłustym. Szczególnie podatne są labiryntowce.
PRZEBIEG: Infekcja bakteryjna przechodzi z czasem w długotrwałe zakażenie. Odporność rybki zostaje osłabiona. Pojawiają się rozsiane stany zapalne, które powodują przeciekanie tkanek oraz naczyń krwionośnych. Płyny ustrojowe wyciekają i gromadzą się w jamie ciała.
SKUTKI: Śmierć całej obsady w przypadku nie podjęcia żadnych kroków.
OBJAWY: Rybka jest apatyczna, przebywa pod powierzchnią wody lub kryje się w roślinkach i zakamarkach, nie przyjmuje pokarmu. Łuski są nastroszone, pokrywy skrzeli otwarte. Mogą występować płaskie bąble podskórne, skóra rozjaśnia się. Występuje wytrzeszcz oczu. Jama brzuszna wypełniona jest cieczą, brzuch rozdęty. U narybku następuje rozdęcie pęcherzyka żółtkowego.
LECZENIE: Rybki w bardzo zaawansowanych stadiach należy natychmiast uśmiercić, roślinki spalić, akwarium dokładnie zdezynfekować, żwir wyrzucić. Można spróbować leczenia rybek w osobnym zbiorniku, jednak leczenie rzadko przynosi oczekiwane rezultaty. Kąpiele długotrwałe w r-rach antybiotyków:
- chloromycetyny: 5g /100L
- auromycyny (chlorocykliny): 1,3 g /100L
- penicyliny krystalicznej: 600 000 jedn. /100L
- streptomycyny krystalicznej: 600 000 jedn. /100L
Zbiornik ogólny dezynfekujemy jednorazowo za pomocą odkażalników, np.
- zieleni malachitowej: 0,005g /100L
- rivanolu: 1g /500 L
- wody utlenionej: 3% 1-3 cm3 /10L

PUCHLINA WODNA
PRZYCZYNA: Bakterie, zła jakość wody (w tym głównie zły poziom azotanów), inne choroby
PRZEBIEG: Rybka absorbuje więcej wody, niż może wydalić, w skutek czego puchnie.
SKUTKI: Śmierć rybki.
OBJAWY: Rybka puchnie, oczy są wyłupiaście wysadzone.
LECZENIE: Zastosować gotowe leki na puchlinę, np. Sera Bactopur Direct, lub poddać rybkę kąpieli długotrwałej w osobnym zbiorniku w r-rach antybiotyków:
- chloromycetyny: 5g /100L
- auromycyny (chlorocykliny): 1,3g /100L
- penicyliny krystalicznej: 600 000 jedn. /100L
- achromycyny: 1g /100L czas kąpieli 4 dni
Produkty rozkładu antybiotyków dają silny i nieprzyjemny zapach.
Zbiornik ogólny dezynfekujemy jednorazowo za pomocą odkażalników, np.
- zieleni malachitowej: 0,005g /100L
- rivanolu: 1g /500 L
- wody utlenionej: 3% 1-3 cm3 /10L
- soli akwarystycznej: 1g /1L
UWAGI: Choroba zaraźliwa, trudna do wyleczenia. Czasem rybka może wyzdrowieć samoczynnie, lub też paść pomimo podjęcia leczenia.

PRZEZIĘBIENIE BŁĘDNIKA (labiryntu)
PRZYCZYNA: Zbyt niska temp nad lustrem wody w porównaniu z temp wody w zbiorniku.
PRZEBIEG: Zakłócenie pracy błędnika uniemożliwia rybce podpłynięcie do powierzchni wody.
SKUTKI: Śmierć rybki w wyniku uduszenia.
OBJAWY: Rybki poruszają się skokami nad dnem, mają problemy z dopłynięciem do tafli wody.
LECZENIE: Maksymalnie obniżyć poziom wody w zbiorniku, temp podnieść o 2-3*C, szczelnie przykryć akwarium. W razie niemożności przykrycia akwa można również podwyższyć temp w pomieszczeniu, w którym się ono znajduje, jednak nie jest to zalecane.
UWAGI: Zaawansowane stadia choroby są nieuleczalne.

CHOROBY NOWOTWOROWE
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Występuje najczęściej u ryb żyworodnych o silnej pigmentacji, rozmnażających się w obrębie tego samego stada.
SKUTKI: Postać złośliwa doprowadza do śmierci rybki, postać łagodna do trwałego zniekształcenia ciała.
OBJAWY: Na pysku, skórze i pokrywach skrzelowych występują szaro-brunatne narośla. Oczy mogą być wyłupiaste, pod głową mogą występować opuchnięcia. Narośla różnej barwy występują również na narządach wewnętrznych.
LECZENIE: Choroba nieuleczalna, choć przeważnie nie zaraźliwa.
UWAGI: Chorych ryb nie wolno dopuszczać do rozmnażania, gdyż choroba ma podłoże dziedziczne.

SPIRONUKLEOZA, wiciowce
PRZYCZYNA: Wiciowce z rodzaju Spironucleus.
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Szczególnie często zapadają na nią skalary i dyskowce.
PRZEBIEG: Wiciowce to jednokomórkowe organizmy posiadające sześć wici z przodu i dwie z tyłu. Żyją w jelitach ryb przyczepione przednią częścią do ścianek. Po pewnym czasie przedostają się również do innych organów.
SKUTKI: Śmierć rybki, dziurawica.
OBJAWY: Nagły brak apetytu. Rybki wydalają rzadkie, białe, kleiste odchody. Brzuszek jest spuchnięty, mogą występować ubytki skórne w okolicach głowy oraz wytrzeszcz oczu.
LECZENIE: 1) Stosujemy Metronidazol (dostępny w aptece na receptę). Podajemy 500 mg/100L (2 tabletki 250 mg). Podczas karmienia podajemy pokarm rozmaczamy w rozpuszczonej połowie tabletki metronizadolu. Po tygodniu powtarzamy kurację, podmieniając przed powtórką ok. 40% wody.
2) Można również (w miarę możliwości) podnieść temp do 37*C na 3-4 dni, lub też 35*C na czas jednego tygodnia, gdyż wiciowce w temp powyżej 31*C nie wykazują rozwoju. Czynność tą również należy powtórzyć.
3) Można również spróbować kuracji gotowym preparatem firmy Tropical - Discus Sept, który zawiera zubożoną wersję metronidazolu.
UWAGI: Metronidazol jest bezpieczny dla bakterii nitryfikacyjnych.


SPOROZA
PRZYCZYNA: Pierwotniaki wytwarzające zarodniki (spory), które są bardzo odporne na działanie czynników fizycznych i chemicznych.
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Dostają się do akwarium wraz z rybami krajowymi, rzadziej z pokarmem.
OBJAWY: Na ciele rybki (skórze, oczach, skrzelach) pojawiają się biało-żółtawe perełkowate zgrubienia wielkości ok. 2 mm.
LECZENIE: Odłowić chore rybki i poddać je kąpieli długotrwałej (do 3 tygodni) w osobnym zbiorniku w r-rze:
- nadmanganianu potasu: 1g /10L czas kąpieli ok. 5 min
- trypaflawiny: 1g /100L
- rivalnolu: 1g /100L
- zieleni malachitowej: 0,005g /100L
UWAGI: Sporadycznie występuje w akwariach.

WRZODY PODSKÓRNE
PRZYCZYNA: Bakterie przeniesione do akwarium wraz ze źle przygotowanym podłożem lub korzeniami.
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Atakują rybki zranione lub przebywające w złych warunkach hodowlanych.
SKUTKI: Trudne do wyleczenia, powracające wrzody stają się przyczyną śmierci rybki.
OBJAWY: Rybka ociera się o różne przedmioty, jest ogólnie osłabiona. Na pysku, pokrywach skrzelowych oraz w gardzieli występują szare, brunatne bądź różowe narośla. Może wystąpić wytrzeszcz oczu.
LECZENIE: Chorą rybkę wyłowić i położyć na wilgotnej ściereczce. Za pomocą wacika namoczonego w r-rze rivanolu 1g /10L zetrzeć narośla i delikatnie rozcierać wrzody. Po zabiegu umieścić rybkę w kąpieli krótkotrwałej w r-rze:
- nadmanganianu potasu: 1g /10L
- rivanolu : 1g /50L
- trypaflawiny : 1g /20L
- wody utlenionej 3% 10cm3 /10L
Po kąpieli przenosimy rybki do osobnego zbiornika i zapewniamy im optymalne warunki. Zbiornik ogólny jednorazowo odkażamy za pomocą:
- chloraminy: 1g /100L
- zieleni malachitowej: 0,005g /100L
- rivanolu: 1g /500 L
- wody utlenionej: 3% 1-3 cm3 /10L
lub innego odkażalnika. W przypadku braku rezultatów można spróbować kuracji antybiotykowej. Stosujemy wtedy kąpiele długotrwałe w r-rze:
- chloromycetyny: 5g /100L
- auromycyny (chlorocykliny): 1,3g /100L
- penicyliny krystalicznej: 600 000 jedn. /100L
- streptomycyny krystalicznej: 600 000 jedn. /100L
Produkty rozkładu antybiotyków dają silny i nieprzyjemny zapach.
UWAGI: Przy braku poprawy lub nawrotach choroby należy uśmiercić rybkę.


TUBERKULOZA
PRZYCZYNA: Bakterie chorobotwórcze.
PRZEBIEG: Choroba powoduje wyniszczenie organów wewnętrznych rybki.
SKUTKI: Śnięcie chorych rybek, zakażenie całego akwarium, możliwość zakażenia człowieka.
OBJAWY : Rybka je normalnie, a mimo to chudnie, kolory są bledsze, na skórze widoczne są otwarte owrzodzenia, pofałdowane płetwy. Występuje również wytrzeszcz oczu.
LECZENIE: Należy natychmiast uśmiercić chore rybki. Akwa ogólne poddajemy kąpieli długotrwałej w r-rze streptomycyny 10mg /1L.
UWAGI: Choroba ta jest praktycznie nieuleczalna. W przypadku zakażenia człowieka pojawiają się na skórze guzki. Konieczna jest konsultacja lekarska.

CHOROBY PĘCHERZA PŁAWNEGO
PRZYCZYNA: Zła dieta rybki, bakterie chorobotwórcze wywołujące infekcje
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Szczególnie powszechna wśród złotych rybek ze względu na ich nietypowy kształt ciała. Często przyczyną jest suchy pokarm, który wypełnia ich jelita i powoduje zaburzenia działania pęcherza pławnego. Inne czynniki to złe warunki hodowlane, zbyt niska temp, stres.
SKUTKI: Śmierć rybki w wyniku wycieńczenia.
OBJAWY: Rybka pływa brzuchem do góry, jej ruchy są kołyszące. Jest ciągle wypychana tuż pod taflę wody; często ma problemy z oddychaniem.
LECZENIE: W przypadku podłoża pokarmowego należy podać rybkom lekkostrawny, rozmoczony pokarm, lub pokarm bazujący na żelu. Skutecznie zadziała również zwyczajna zielenina. W przypadku podłoża bakteryjnego, gdy dochodzi do infekcji, konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Rybkę przenosimy do osobnego zbiornika i podajemy jej antybiotyk wraz z pokarmem, lub gdy rybka nie je, stosujemy jego wodny r-r (kąpiel długotrwała), np. w:
- penicylinie krystalicznej: 600 000 jedn. /100L
- chloromycetynie: 5g /100L
Po kuracji poprawiamy warunki w zbiorniku ogólnym: podnosimy temp o 2-3 stopnie, podajemy do wody preparaty witaminowe.
UWAGI: Produkty rozkładu antybiotyków dają nieprzyjemny zapach.

ZAPALENIE PRZEWODU POKARMOWEGO
PRZYCZYNA: Niewłaściwy pokarm lub sposób żywienia rybek.
OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Nadmierne karmienie rybek roślinożernych pokarmem mięsnym, jednolita i monotonna dieta, przejedzenie, przeterminowana/ zatruta karma, jednostajne żywienie pokarmem skoncentrowanym lub samymi larwami ochotki
SKUTKI: Długo trwająca choroba powoduje wychudzenie oraz śmierć rybki.
OBJAWY: Rybki są apatyczne i ociężałe, nie chcą przyjmować pokarmu. Przykładowe objawy zewnętrzne - obrzęk 1/3 przedniej części ciała, czasem wpadnięty brzuch w wyn. wychudzenia rybki, okolica płetwy odbytowej ciemno zabarwiona, przekrwiona okolica żołądka i odbytu, rybka wydala nie strawione resztki pokarmu, które ciągną się w postaci śluzowatej wydzieliny, krwisty kał. Czasem występuje również zwinięcie/ nienaturalne naprężenie płetw, kolory są nienaturalnie intensywne. Może wystąpić obojętność płciowa.
LECZENIE: Odłowić chorą rybkę do osobnego zbiornika, zastosować kąpiel długotrwałą (ok. 4 dni) w:
- soli niejodowanej: 1g /1L
- chloraminie: 1g /100L, uzupełnić po 3 dniach połową dawki
- trypaflawinie: 1g /100L
lub kąpiel krótkotrwałą (8 h) w r-rze detremycyny: 125 mg (1 kapsułka) /2L
: Podczas leczenia stosujemy bezwzględną głodówkę. Główny zbiornik odkażamy (woda utleniona, akryflawina, trypaflawin). Po zakończeniu kuracji podajemy rybkom lekkostrawny pokarm – płatki roślinne, rozwielitki, oczliki. Należy bezwzględnie zastosować właściwą dietę dla danego gatunku!


ZATRUCIA
PRZYCZYNA: Przeniknięcie do zbiornika trujących środków chemicznych; zbyt rzadkie/ małe podmiany wody prowadzące do nagromadzenia się dużej ilości produktów przemiany materii.
SKUTKI: Śmierć rybek.
OBJAWY: Rybki stają się apatyczne, przyjmują dziwne pozycje ciała, a ich ruchy są chwiejne i drgawkowe. W skutek nadmiernego wydzielania śluzu skóra, skrzela oraz oczy stają się zmętniałe, a ich powierzchnia niebiesko-biaława (skóra i skrzela mogą również ulec nienaturalnemu ściemnieniu). Czasem występuje nastroszenie łusek, zwinięcie/ naprężenie płetw, zanikanie płetwy ogonowej. Na końcach listków skrzelowych pojawiają się zlepienia i zgrubienia. Wątroba może być przekrwiona i opuchnięta; ikra bieleje.
LECZENIE: W przypadku zatrucia chemikaliami należy zmienić całkowicie wodę w zbiorniku głównym, a rybki przenieść do osobnego zbiornika, zapewnić im obfite napowietrzanie i jak najkorzystniejsze warunki życia. Jeśli przyczyną jest duże stężenie produktów przemiany materii należy zrobić 2-3 większe podmiany wody.
UWAGI: Nie wolno obniżać temperatury wody.

Mam nadzieję, że przedstawiony powyżej, dość obszerny materiał, pozwoli Wam samodzielnie zdiagnozować niektóre "przypadki" w w Waszych zbiornikach i podjąć prawidłowe leczenie.
Pozdrawiam, Dawid


Pozdrawiam wszystkich akwarystów

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Polanica-Zdrój Ciechocinek spa pakiety kancelaria komornicza warszawa ursus